Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Ayvalık Neleri Meşhurdur?

500
Ayvalık Neleri Meşhurdur?

Yeni yazımızda Ayvalık neleri meşhurdur, ne ile ünlüdür? Gibi soruların cevabını bu makaleyi inceleyerek istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Ayvalık Neleri Meşhurdur?

Ayvalık neleri meşhurdur? Ayvalık ’tan bahsedince herkesin aklına yiyecek tipi olarak tost gelmektedir.  Yüzyıllar boyunca faklı mutfakları geride bırakan bir kent haline gelmiştir.  M.Ö den beri Ayvalık ilçesinde bir sürü medeniyet ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyet ile farklı farklı yemek yer almaktadır. Rum, Osmanlı,  Boşnak ya da Giritlisi daha bahsetmekle bitmez medeniyetlerin tarih boyunca yer alması mutfaklara büyük iz bırakmıştır. Ayvalık yaklaşık 5 asır medeniyet kaynıyor. İşte meşhur yiyecekler:

    1.Papalina

Rumca bir yiyecek olan papalina yiyeceği bir balık çeşididir. Bu yiyecek kafa ve kılçık ile yeniliyor. En uygun dönem ağustos ayı ya da eylül diyebiliriz. Yiyebilecek mevsim zamanları bu aylardır. Kızartması ayrı tat verir.

   2.Sakızlı Dondurma

Komşumuz Midilliden gelen ayrı bir lezzettir. Sakız ağacından olduğu için bu ismi almaktadır.  Bu lezzetli yiyeceği Cunda Adasında yemeğinizi öneririz. Sakızlı dondurması yiyeceği sevebilirsiniz de sevemeyebilirsiniz de tercih sizin.

3.Girit Mezeleri

Girit mezeleri eskiden gelme bir yiyecektir. Bu lezzet mutfak kültürünü de Girit’ten getirmektedir. Ayvalık da mutlaka denemeniz gereken en iyi yemektir. Yabani otlar bulunmaktadır.

 4.Girit Leblebisi

Girit leblebisi kumda kavruluyor ve oldukça serttir.

   5.Lor Tatlısı ve Lor Kurabiyesi

Lor tatlısı ve lor kurabiyeyi tatlıyla birleştirince harika bir tat alır. Basitçe yapılan ve lezzetli bir tatlıdır.

6.Lokma

Ayvalık da çok sık karşılaştığınız bir tatlı çeşididir. Yağda kızartılmış tatlıdır. Hamurla yapılan lokma ayrı bir tat vermektedir.

    7.Ayvalık Tostu

Ayvalık tostu herkesin gidip yiyebileceği meşhur yemeklerden biridir.

   8.Koruk Suyu

Koruk kelime anlamı tatlılaşmamış üzüme denir.  Dönemi ise daha üzümün şerbetlememiş haziran ya da temmuz ayında olduğunu söyleyebiliriz. Bu koruğun sıkmış haline koruk suyu denilmektedir. Yalnız Ayvalık da değil ege köyleri civarında da bulabilirsiniz. Faydalı ve sağlıklı bir içecektir. Bağırsakların çalışmasına, sindirim sistemini güçlendirdiği gibi faydaları olduğunu söylenmektedir.  Cilt hastalıklarına da iyi geldiğini söylenmektedir. Yemekler de ekşilik verme işlevini de görmektedir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...