Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

43
Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bir çoğumuz tatil planı yaparken ya da gittiğimizde gezilmesi gereken yerleri araştırırız. Bu yazımızda Ayvalık’ta gezilmesi gereken yerlerden bazılarını anlatacağız.

Ayvalık’ta gezilecek ünlü mekânlar bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden birkaçını bu yazımızın devamında açıklayacağız.

  1. Saatli Camii 

Bu tarihi yapı ilk inşa edildiğinde kilise olarak kullanılmaktaydı. Camiye sonradan dönüştürülmüştür. İlk oluşturulduğu zamanlarda bu yapıya Agios Yannis Kilisesi denilmekteydi.

Günümüzde ise Saatli Camii olarak bilinmektedir. Bu ismin verilme nedeni caminin tepesinde yer alan can kulesinden kaynaklanmaktadır. Caminin iç ve dış mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Saatli Camii Ayvalık merkezinde, Fevzi pasa Mahallesinde bulunmaktadır.

  1. Şeytan Sofrası 

Şeytan Sofrası, Ayvalık’ta gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bu yerin mitolojik birçok hikayesi bulunmaktadır. Bu hikayelerden birine göre şeytan cennetten kovulduktan sonra dünyaya gönderilir. Dünyada cenneti ararken Ayvalık’taki bu yeri bulur. Bu yerde ayak seklinde bir oyuk vardır. Bu oyuğun şeytanin ayak izi olduğu varsayılır. Şeytanin ayak izi denilen alanının etrafı tellerle kapatılmıştır. Bu şekilde korunmaktadır. Ziyarette gelen kişiler tellerin çevresine kumaş parçaları bağlayıp dileklerini dilerler.

Şeytan Sofrasının, hikayesi kadar manzarası da oldukça büyüleyicidir. Ayvalık manzarası en net ve olağanüstü güzellikte görebileceğiniz yer burasıdır.

Şeytan Sofrasının bulunduğu yerde restoran ve kafeler vardır. Bu sayede müthiş manzara eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

 

  1. Sarımsaklı Plajı 

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ta bulunan en ünlü plajdır. Adını bölgede çıkarılan sarımsı renkteki taştan alır.

Sarımsaklı Plajının özelliklerinden en bilineni deniz suyunun çok soğuk olmasıdır. Yazın havanın en sıcak olduğu zamanlarda bile denizinin suyu buz gibidir. Bu yüzden yaz aylarında serinlemek için bire birdir. Bu sahilde bulunan kum vücuda yapışmaz. Denizin zemininde kum ile kaplıdır. Ayrıca deniz çok yavaş bir şekilde derinleşmektedir. Denizin sığ olması nedeniyle çocuklar için oldukça güvenlidir.

Sahil içinde birçok konaklama yeri vardır. Ayrıca kamp ve dinlenme tesislerinde bulunmaktadır. Çok fazla bar, kafe, restoran ve eğlence mekânları yer almaktadır. Yaz aylarında oldukça kalabalık bir hal alır. Ayvalık’ta bulunan Sarımsaklı Plajının uzunluğu Bu plaj 7 km’dir. Tatil için, sarımsaklı plajını değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...