Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

2709
Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta gezilecek yerler? Ayvalık’ta nereleri gezebiliriz? Gibi soruların cevabını bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz. Umarım, faydalı bir kaynak olmuştur. Yazarken keyifle yazdığımız bir yazı oldu.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık da gezilecek yerler hakkında size bolca araştırma yaptık. Ayvalık’ın tarihi, kültürü, sahili ve kıyısıyla sizleri büyüleyecek mekanlara götüreceğiz şimdi.  Tatil beldesinden ziyade kültür, tabiat parkı ve müzeleriyle bilinen bir kenttir. Hep birlikte bu kentleri öğrenelim. İşte gezilecek yerler:

  1.Şeytan Sofrası

Şeytan sofrası, Ayvalık ilçenin Küçük köy mahallesinde yer alan ve sarımsaklı yarımadasında yer almaktadır. Volkanik oluşumlu bir kayadır.  Bu kaya ayak izini hatırlatmaktadır. Yöre halkı tarafında şeytanın ayak izi diye söylenmektedir.

2.Küçükköy (Yeniçarohori)

Küçükköy yeri eski zamanlardan beri bulunmaktadır. Köyün tarihi Osmanlıya kadar uzamaktadır. Merkeze mesafesi 5 km olan köy dünyaca bilinen sarımsaklı plajları burada bulunmaktadır. Köydeki evler daha çok Rum ustalar tarafında yapılmıştır. Köy evleri sanat galerisi ve müzelere çevrilmiştir. Ünlülerin yerleşmesiyle büyük değişim başlamıştır.

3.Altınova

Altınova’nın en muhteşem yeri ise kum adasının olmasıdır.  Bu adada denize rahat girebilirsiniz. Güzel tatil için çok sakin bir yerdir. Normalde rüzgarlı olan yer yazlıkçıların akın etmesiyle daha hareketlilik kazanmaktadır.  Piknik yapmak veya kamp gibi aktiviteleri bulunmaktadır.

   4.Alibey (Cunda) Adası

Diğer ismi cunda adasıdır. Ali bey demesinin sebebi yunanlara karşı çok büyük mücadeleler elde etmesidir. Ulaşım ve köprü açısından karayolu olduğu gibi yazın tekneyle ulaşım sağlamak mümkündür. Ayvalık gezilecek adalar arasında oldukça tercih edilen bir bölgedir. Tarihi ve doğal güzelliğiyle sık tercih edilmektedir.

   5.Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis anıt müzesi bilinen en eski müze olarak düşünülmektedir.  2013 ten beri ziyarete açılmıştır.  3 tane ana giriş vardır. İçindeki yapı, desen, freskler ve sütunlar gibi görünmesi gereken şaheserlerdendir. Bu müzeyi tarihi anıtlara çok meraklı olan kişiler mutlaka ziyaret etmelidir.

    6.Ayışığı Manastırı (Aya Dimitri Ta Selina)

Deniz kenarında bulanan,  ayışığı manastırı içinde bir kilise yer almaktadır. Etrafı duvarla örülmüş ve zeytin ağacı kilisede bulunmaktadır. Bekar kızlar Manastırı olarak da söylenmektedir. Ayışığı manastırı kilisesi herkesin görmesi gereken yerlerden biridir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...