Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Ayvalık Nerededir? Nasıl Gidilir?

319
Ayvalık Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ayvalık nerededir, nasıl gidilir? Gibi soruları hakkında istediğiniz bilgileri bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz. Bu yazımızda, merak ettiğiniz ulaşım alanlarını sizin için derledik.

Ayvalık Nerededir?

Ayvalık nerededir? Ayvalık, Anadolu’nun kuzeybatısında bölge olarak da Marmara bölgesinde yer alır.  Ortalama 70 bin nüfusa sahip olan ilçedir.  Balıkesir iline bağlıdır. Ayvalık ilçesi daha çok ege bölgesinde yer alıyor. Doğal sınırları orda geçmektedir.  Ayvalık ilçesinin gömeç, dikili ve Bergama gibi ilçelerine komşudur. Ege denizine kıyısı bulunur.  Ayvalık ilçesinin Balıkesir’e olan mesafesi 127 km olarak hesaplanmıştır.  Ayvalık, sakin bir mekan isteyen metropol şehirlerden kaçmak isteyenler için tam bir seyahat rotası diyebiliriz. Son yıllarda herkesin gitmek istediği yerlerden biri olmuştur.  İlçenin her yeri ayrı ayrı gezilecek yerlerle dolu.  20. Yüzyıldan beri Rum evleri ile kiliseleriyle oluşan kent tam açık hava müzesi bir görünümdedir.  UNESCO dünya miras listesinde de yer almaktadır.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a nasıl gidebiliriz hakkında biraz bahsedelim.  Ayvalık Ege’nin cenneti diyebiliriz. Her yıl binlerce turist ağırlayan kent şu an dada yerini korumaktadır. Dünyaca tanınan ilçe kültürü, tarihi, mimari dokusu ve ege denizinin havasıyla ünlülerin akın akın yerleştiği şehir rotasıdır.  Karayolu, hava ya da trenle ulaşım nasıl olur birazda bundan bahsedelim:

    Karayolu ile Ayvalık’a Ulaşım

Ayvalık büyük şehirlere yakın ve gelişmişliği nedeniyle bütün ulaşımları rahatça kullanıp gidebilirsiniz.  Ayvalık’a hedefiniz gidip gezmek ise özel araç her aman avantajlı sağlar.  Denize yakın ya da kıyıya yakın eğlenceli otellerle vakit geçirebilirsiniz.

Havayolu ile Ayvalık’a Ulaşım

Balıkesir’in, Edremit ilçesinde havayolu ile uçak seferleri bulunmaktadır.  Kış aylarında Koca Seyit Hava limanı fazla aktif olmasa da yazın herkesin akın akın uçak biletleri alarak geldikleri yerlerden bir tanesidir.  Edremit’ten indikten sonra taksi ve otobüsle Ayvalık ilçesine ulaşabilirsiniz.

    Tren ile Ayvalık’a Ulaşım

Tren ile Ayvalık’a ulaşım devletin düzenlediği demiryolları diğer ismi mavi tren ile Balıkesir iline kadar ulaşabilirsiniz.  Balıkesir’den indikten sonra TCDD düzenlediği seferlerle veya belediye otobüsleriyle Ayvalık ilçesine ulaşabilirsiniz.  Her ulaşımda ayrı keyif verecektir size. Her ulaşım yolu rahat, ucuz ve hızlıdır.

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...