Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Ayvalık Nerededir?

252
Ayvalık Nerededir?

Ayvalık, turizm sektörünün gözde yerlerinden birisidir. Ayvalık’la ilgili birçok konuya değineceğiz. Bu yazımızda Ayvalık’ın konumu, nasıl gidilebileceğini ve meşhur yiyecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ayvalık ilçesi Balıkesir merkezine uzaklığı yaklaşık 120 km’dir. Turizm konusunda çok gelişmiş bir konuma sahiptir. Bu yerleşim yerinde Dünyaca popüler plajlar vardır.

Balıkesir şehrine bağlı bir ilçedir. Balıkesir Marmara bölgesinde bulunur. Fakat Ayvalık Ege Bölgesi sınırlarında yer alır.

Ayvalık ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 70.000’dir. Fakat yaz aylarında turizmden kaynaklı nüfusu çok yükselmektedir. Dikili, Gömeç, Altınova ve Burhaniye Ayvalık’ın komşularıdır.

 

Ayvalık İlçesine Nasıl Gidilebilir?

Ayvalık’a ulaşabilmek için öncelikle Balıkesir merkezine gelmeniz gerekir. Balıkesir’e ulaşmak oldukça kolaydır. Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri vardır. Ayrıca deniz ve hava yoluyla da ulaşım mümkündür.

Merkeze ulaştıktan sonra buradan Ayvalık ilçesine minibüsler ile gidebilirsiniz. Bu yolculuk hemen hemen 2 saat sürmektedir.

İstanbul’dan Ayvalık’a bandırma üzerinden de gidebilirsiniz. İstanbul’da feribot aracılığı ile Bandırmaya ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk süresi yaklaşık olarak 1 saat 45 dakikadır. Buradan sonra şahsi aracınızla Susurluk üzerinden Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Buraya ulaştıktan sonra Ayvalık’a giden toplu taşıma araçları bulunur. Ayrıca hava yoluna ait ücretli araçlarda sayesinde de Ayvalık ilçesine ulaşmanız mümkündür.

Ulaşım aracı olarak uçağı da kullanabilirsiniz. Edremit Koca Seyit Havalimanına gelmeniz gerekir. Bu havalimanı Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde bulunmaktadır.

Edremit havalimanı ile Ayvalık arası 40 dakika sürmektedir. Burada Hava yoluna ait araçlar, minibüs aracılığıyla gidebilirsiniz. Ayrıca taksi kiralayarak da ulaşma imkânınız vardır.

Ayvalık İlçesi Hangi Yiyecekleri İle Meşhurdur?

Ayvalık, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra yiyecekleriyle de oldukça ünlüdür. Ayvalık Tostu en popüler yiyeceğidir. Lezzetini büyük oranda özel olarak yapılan ekmeğinden almaktadır. Bu ekmek, Ayvalık’ta üretilen nohut mayasından oluşan un ile yapılır. Her şehirde bu lezzet ayni isim ile bulunur. Fakat gerçeğinden oldukça farklıdır. Çünkü özel olmayan farklı ekmekler kullanılmaktadır.

Zeytin ve zeytinyağı da meşhur olan diğer ürünlerindendir. Ayvalık’a özgü yemekler genellikle zeytinyağlıdır. Kabak çiçeği dolması, ada köftesi ve balıklı bamya unlu yemeklerinden sadece birkaçıdır. Deniz börülcesi ve sarımsak soslu radika Ayvalık’a özgü yemeklere örnek verilebilir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...