Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Cunda Adasında Bulunan Plajlar Hangileridir?

494
Cunda Adasında Bulunan Plajlar Hangileridir?

Bu yazımızda sizler için Cunda Adasında olan plajları derledik.

Plaj alanları tatillerimizin en önemli yerlerindendir. Bu alanlar güneşlenmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Ortunç Koyu, Duba Plajı, Çataltepe Plajı ve Pateriça Koyu bu plajlardandır.

Cunda Adasında bulunan plajların sayısı oldukça fazladır. Popüler olan ve çok kullanılanlarından bazılarıyla ilgili açıklamalarda bulunacağız.

1.Ortunç Koyu

Ortunç Koyu milli park içinde bulunmaktadır. Bu yüzden buraya plaj yapılmamıştır. 

Ortunç koyunda genel olarak insanlar ormanın içerisinde uygun buldukları yerden denize girerler. Fakat tüm günü burada geçirmeyi düşünmek pek mantıklı değildir. Çünkü tuvalet, yemek ve içmek gibi temel ihtiyaçlarınız gidermeniz çok zordur. 

Ortunç Koyu’nda tüm gün vakit geçirme düşüncesi sadece kamp yapmak isteyen kişiler için mantıklıdır. Çünkü ihtiyaçlarının çoğunu kendileriyle getirirler.

Bu koya geldiğinizde mutlaka birkaç çadıra rastlayacaksınız. Kampçıların bu alan favorisidir.

2. Duba Plajı

Cunda Adası ile Ayvalık’ı birbirine bağlayan belediye plajıdır. Belediye’ye ait olduğu için fiyatlar çok uygundur. Denizi temiz ve sığdır. Bu yüzden kişiler bu plajı çok sık tercih etmektedir.

3. Çataltepe Plajı

Cunda’nın en ünlü plajlarından birisidir. Diğer ünlü sahillere göre şezlong kiralama fiyatları uygundur. Denizi genellikle sakindir. Ancak poyraz olduğunda dalgalı olabilmektedir. Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ayrıca denizin suyu oldukça berraktır.

Çataltepe Plajında mangal yapan kişiler ile karşılaşabilirsiniz.

4. Pateriça Koyu

Cunda adasındaki ünlü yüzme yerlerinden birisidir. Denizi kumlu bir yapıya sahiptir. Ayrıca deniz oldukça sığdır. Bu nedenle çocuklu aileler için oldukça uygundur.

5. Maden Adasına Bakan Koy

Burasının konumu Cunda Adasının arka bölgelerinde kalmaktadır. Maden adasına bakan koy, adanın el değmemiş nadir yerlerindendir. Herhangi bir işletme ya da plaj yoktur. Araç yolu ise oldukça bozuk ve kötüdür.

6. Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, Cunda Adası’na komşu olan küçük bir ada da yer alır. Adı ise Kara Ada’dır. Buraya ulaşım günübirlik tur teneleri ile sağlanmaktadır. Bu tekneler Cunda merkezinde kalkmaktadır. Denizi fazlasıyla sakindir. Denizin cam gibi berraktır. Ayrıca ılık turkuaz rengine sahiptir. 

Akvaryum Koyu Cunda Adasında az bilinen koylardandır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...