Cunda – Ayvalık, Cunda, Alibey Adası

Cunda Adası’na Yakın Olan Turistik Yerler Nerelerdir?

937
Cunda Adası’na Yakın Olan Turistik Yerler Nerelerdir?

Cunda Adası’na yakın olan birçok tatil yeri bulunmaktadır. Bu yerlerden bazılarına yazımızda değineceğiz. Umarım, bu yazımızı da diğer yazılarımızda olduğu gibi keyifle okursunuz.

Cunda Adası’na yakın olan turistik yerler çok sayıdır. Akçay, Gömeç, Burhaniye ve Altınova hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  1. Akçay

Türkiye’nin ilk turizm beldelerinden birisidir. Çok tercih edilen tatil yerlerindendir. Özellikle yazlıkçıların vazgeçilmez adresidir. Ormanlar ile çevrilidir. Yemyeşil doğası ile sizi hem büyüleyecek hem de dinlendirecektir.

Görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve alan vardır. Sarı Kız heykeli, Kordon boyu sahili ve dereleri bunlardan bazılarıdır.

Akçay’da her yıl Zeytin Festivali düzenlenmektedir. Festival her zaman Ağustos ayında gerçekleşir.

Akçay, Ayvalık ve Cunda Adası’na yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunmaktadır.

  1. Burhaniye

Cunda Adası’na yakın olan ünlü tatil beldelerinden birisidir. Burası ismini 19. yy osmanlı padişahından almıştır. Fakat yörenin halkı burayı ‘Kemer’ olarak da bilmektedir. Bu demelerinin nedeni burada Roma döneminden kalma su kemerinin bulunmasından dolayıdır.

Burhaniye zeytinyağı ve zeytini ile meşhurdur. Doğal ve tarihi güzelleri ile sizi büyüleyecektir. Burada bulunan Bostancı ve Karaağaç köylerine görmenizi tavsiye ederiz.

Burhaniye’nin Ayvalık’a olan uzaklığı 30 km’dir. Cunda Adası ile arasındaki mesafe yaklaşık 39 kilometredir.

 

  1. Gömeç

Burhaniye ile Ayvalık arasında yer almaktadır. Balıkesir’in küçük bir ilçesidir. Fakat oldukça şirin bir yerdir. Büyük şehirde yaşayanlar için cennet gibidir. Çünkü gürültüden ve trafik çilesinden uzaklaşmış olmak onlara iyi gelmektedir. Burayı tercih edenler genelde emeklilerdir. Onlar için burası bir kaçış noktasıdır. Tatilciler de sıklıkla uğramayarak sessizliğin ve huzurun tadını çıkarırlar.

Gömeç ile Cunda Adası arası 23 km’dir. Bu mesafe yaklaşık olarak 30 dakikalık bir süredir.

  1. Altınova

Ayvalık’a bağlı yazlık bir kasabadır. Genellikle uğradıkları yerlerden birisidir. Özellikle kamp yapanlar için oldukça idealdir. 

Buraya gelirseniz eğer Aktepe’de gün batımını seyretmenizi tavsiye ederiz. Aşıklar Şelalesi’ni ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Altınova kalabalıktan uzaktır. Sakinliği ve sessizliği sevenler için oldukça uygundur.

Altınova Cunda Adası’na 25 km uzaklığında bulunur. Ayvalık’a ise 13 km mesafede yer alır.

Altınova, Cunda Adası’na yakın bulunan Tatil yerlerinden birisidir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...